NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Калейдоскоп Виена отново е в ритъма на валса
880
Калейдоскоп

Виена отново е в ритъма на валса

Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена. Началото на балния сезон беше както винаги на 11 ноември, но кулминацията ще е през януари и февруари, когато градът на валса празнува "петия годишен сезон", както се нарича сезонът на карнавала. Повече от 2000 часа във виенските бални зали звучи музика в такт три четвърти и двойките се въртят в ритъма на валса

| 22 Ноември 2024, 16:29 ч.
Виена отново е в ритъма на валса
Виена отново е в ритъма на валса
Снимка © © WKW / Nigro, © Wiener Staatsoper / Michael Phn

Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена.

Операта от Джузепе Верди "Трубадур" ще бъде представена на сцената на Държавна опера- Бургас на 23 ноември под диригентството на Иван Кожухаров, съобщават от културната институция в морския град.

В главните роли ще се изявят някои от солистите на операта. Тенорът Валери Георгиев ще изиграе трубадура Манрико, сопраното Мария Цветкова-Маджарова ще е Леонора, а мецосопраното Даниела Дякова и баритонът Александър Крунев ще са съответно Азучена и Граф ди Луна.

В спектакъла ще участват още басът Костадин Мечков в ролята на Ферандо, мецосопраното Лина Пеева като Инес, Милен Динолов като Руиц, Николай Николов в ролята на Стария циганин и Вълю Тотев като Вестител.

Режисурата и сценографията на "Трубадур" са дело на Иван Савов, а хореографията е поверена на Галина Калчева. Диригент на хора на операта ще е Александър Чепанов. 

Националният исторически музей на Румъния участва с 14 артефакта в предстоящата изложба „Древна Тракия и античният свят.Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Гети“ в Лос Анджелис, Съединените щати.

Изпратените отвъд Океана експонати са от съкровището от Аджигьол, съобщи директорът на културната институция Ернест Оберлендер. 

Артефактите

Сред обектите, с които Румъния ще участва в изложбата, е сребърен параден шлем, украсен с военни и ловни сцени, но и с очи на челото. “Счита се, че тези очи пазели носителя на шлема от лоши погледи и плашели врага в битка”, разказва Ернест Оберлендер.

В изложбата в музея “Гети” ще бъде показана и кнемида (наколенник) със сребърна позлата, украсена с изображението на медуза Горгона - митологично създание от гръцката митология, което също паз

Не изпускайте любовта, тя е всичко в този живот, призова от сцената Орлин Горанов.

На 19 ноември вечерта той представи концерт-спектакъл, наречен „50 години магия“. Събитието бе в изпълнената до краен предел  зала 1 в НДК, . В продължение на два часа звучаха песни от целия творчески път на артиста.

Два от най-големите си хитове той представи в дуети – „Да започнем отначало“ с Орлин Павлов и „Светът е за двама“ с Любо Киров. Павлов бе представен от домакина на вечерта като „изключителен колега и суперприятел“ и „едно дете, което познавам от 10-годишен“. Сбъдна се моята мечта – две орлета на едно място, каза Орлин Горанов.

На сцената излязоха също Кристина Димитрова – за „Детски спо

Експерти по изкуство са установили, че картина, приписвана на известния немски пейзажист-романтик Каспар Давид Фридрих от колекцията на музей в Дрезден, е дело на друг художник, съобщи ДПА.

Технически експерти са прегледали внимателно картини на Фридрих в Държавната художествена колекция в Дрезден (Staatliche Kunstsammlungen Dresden - SKD). Това се случва непосредствено преди голяма изложба, посветена на 250-годишнината от рождението на известния художник през 1774 г., която се открива утре в Дрезден.

„Сега вече разполагаме само с 13 картини“, заяви кураторът Холгер Биркхолц на събитие, представящо новата изложба.

Фридрих е роден в град Грайфсвалд на брега на Балтийско море, но като млад се установява в Дрезден и прекарва там остатъка от живота си. Голяма част от най-известните му творби са създадени, докато живее в града.

Според п

На 22 ноември, в зала 1 на НДК, в рамките на 38-ото издание на „Киномания“, ще се състои българската премиера на „Берлингуер. Голямата амбиция“, съобщават от НДК. Лентата откри 19-ия кинофестивал в Рим на 16 октомври.

Филмът на Андреа Сегре е признат за една от най-големите италиански исторически продукции за годината, а освен това в нея има силно българско участие. На прожекцията ще присъства българският и част от италианския екип. Събитието е част от програмата на Фестивала за европейска солидарност, чиято тема тази година е „Стени“.

„Берлингуер. Голямата амбиция“ предлага поглед към биографията на Енрико Берлингуер, лидер на Италианската комунистическа партия и една от най-влиятелните политически фигури в Италия и в свет

Началото на балния сезон беше както винаги на 11 ноември, но кулминацията ще е през януари и февруари, когато градът на валса празнува "петия годишен сезон", както се нарича сезонът на карнавала.

Повече от 2000 часа във виенските бални зали звучи музика в такт три четвърти и двойките се въртят в ритъма на валса. Но не само – в някои зали звучат съвременни ритми и се предлагат танцови развлечения за всеки вкус. Виенчани остават верни на своите балове, има и многобройни гости от чужбина.

Баловете като икономически двигател Според Виенската стопанска камара балният сезон е един от основните източници на доходи за виенския бизнес. Включени са много бизнес сектори – от шивачи, обущари, гримьори, фризьори, бижутери, маникюристки, охрана, фотографи, озвучителни и осветителни техници до чистачи. Не трябва да забравяме и цветарите, които играят ключова роля в украсата на баловете. Виенските балове са истинският двигател на икономиката. Проучване, проведено по поръчка на Стопанската камара, дава подробна информация за отделните групи разходи. Този сезон посетителите на балове ще похарчат средно по около 365 евро, което е увеличение с 45 евро спрямо миналата година. Най-големи са разходите за билети, включително резервации на маси, които струват средно 140 евро, както и за храна и напитки, които са около 85 евро. Освен това разходите за дрехи, обувки и аксесоари са около 50 евро, за фризьорски и козметични услуги по 35 евро, а за вечеря преди баловете и пътуване с такси по 20 евро. Тази година организаторите на баловете очакват около 520 000 посетители, а балният сезон ще генерира оборот от над 190 милиона евро.

Посетителите стават все по-млади, редовните гости остават верни на традициятаКакто отбелязват организаторите, изключително важно е традицията на бала да бъде съхранена за бъдещите поколения. Според проведеното проучване броят на младите хора до 25 години, както и на студентите, непрекъснато нараства. И тази година почти всеки трети виенчанин над 15 години планира да посети поне един бал, а това са около 32 процента от виенчани. Останалите гости идват от други федерални провинции, както и от чужбина. Около една четвърт от посетителите на големите виенски балове идват от чужбина, предимно от европейски страни, но и от САЩ и Япония.

Какво е модерно този сезон?Важно е роклите да са дълги и да са изработени от естествени тъкани. Черното, кралскосиньото и изумруденозеленото се завръщат, допълнени от нежни нюанси на розово, лилаво и виолетово. Силуетите този сезон са класически, но с модерни акценти, изчистени линии и изискани деколтета. Все повече хора инвестират в дълготрайни, универсални дрехи като фракове и сака или поръчват творчески преработени бални рокли, за да им дадат втори живот. Фризьорите във Виена също могат да покажат своята креативност през сезона на баловете. На мода са елегантните прически , а сплетените елементи им придават изключителен блясък. Професионалистите съветват дамите да носят снимки на роклята, когато отиват на фризьор, за да може той перфектно да подбере прическа за тоалета. 

От тази вечер започват безплатни прожекции на български филми в лятното кино в Ямбол.

Филмовите вечери под звездите в градския парк ще продължат до 4 септември, като ще предложат девет филма, както родни кинокласики, така и нови заглавия.

Програмата започва с една от вечните български киноленти – „Неочаквана ваканция”. Филмът ще бъде прожектиран на две части – тази вечер и на 16 август.

Жителите и гостите на Ямбол ще имат възможност да гледат още кинокласиките „Любимец 13“ (21 август), „Да обичаш на инат“ (23 август) и „Опасен чар“ (28 август).

Съвременната кинематография ще бъде представена с филмите „Завръщане 2“ (17 август), „В сърцето на машината“ (24 август), „Жълт олеандър” (30 август), „Пулсът на танца“ (31 август) и „Като з

Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно.

Това каза Инка Шубе, куратор на експозицията „Хелга Парис. Фотографии“, която тази вечер бе открита в Софийската градска художествена галерия (СГХГ).

Утре тя ще направи и кураторски тур в изложбата. 

„Снимката, която най-много харесвам, се казва „Аз в огледалото“ от 1971 г. И тя всъщност отразява нейната комплексна личност. Можем да видим просто в тази снимка супер много детайли, които я отразяват като жена и като автор. Това е една от съвсем ранните фотографии. Можем на преден план да видим томовете на Маркс, рисунка на момиче, на едно пионерче, рисунка на Мерилин Монро, рисунка на нейната дъщеря и тя самата в огледалото. И още най-различни детайли“,

Джаз звуча в ретро Родопската теснолинейка, която пътува по маршрута Добринище – Якоруда за първи път в дните, в които се провежда „Банско джаз фестивал“. 

Музикантите Петър Терзиев и Велизар Гичев от UKE DUO се отправиха тази сутрин от гарата в Банско в пътуване, което съчета джаз и боса нова с атмосферата на миналото. 

Атракционната ретро теснолинейка е с вагони от 20-те, 40-те и 70-те години на миналия век. Композицията е теглена от дизелов локомотив, специално произведен в Западна Германия през 1965 г. по поръчка на България.

Предложението за джаз в теснолинейката дойде от Кристиян Ваклинов, който се занимава с разработването на тази прекрасна идея, разказа председателят на Асоциация „Фестивалите в България“ и съорганизатор на „Банско джаз фестивал“ Илияна Щерева – Иванова. Тя посочи, че пътуването с ретро теснолинейката е емоционално, но тя трябва

На 14 септември ще се състои 14-ият фестивал за поп и рок музика „София“, в подкрепа на българската музика и обществено-значими каузи, съобщават организаторите. Зала 1 на НДК е домакин на събитието в навечерието на празника на столицата.

За призовите места тази година се състезават 14 нови песни. И този път селекционна комисия, съставена от утвърдени автори на музика, текст и аранжимент и представители на радиостанции, изпита „затруднение“ при избора на песните, коментират от екипа на фестивала.

Песента на публиката се избира от зрителите, слушателите и публиката. Тя може да бъде подкрепена със SMS на единен дарителски номер 17 777 с текст DMS BUDNI + съответния номер на песен (напр. DMS BUDNI 1, DMS BUDNI 2, DMS BUDNI 3 и т.н. до 14).  Средствата от приходите от гласуването със SMS са в полза на благотвори

Серия пластики на Георги Маринов на тема „Вавилонската кула“ ще бъдат представени в галерия „Стубел“.

Експозицията може да бъде разгледана от 8 до 26 октомври, съобщават домакините на събитието.

„Чрез серията пластики на тема „Вавилонската кула“, представени в галерия „Стубел“, Георги Маринов продължава упорито и последователно да ни въвлича в етапите, през които той преминава, разработвайки тази вечна тема в изкуството“, казва Аксиния Джурова. 

Тя обяснява, че още в текста на Битие „11: 1-9“, където се описва изграждането на Вавилонската кула, е заложена възможността за нейното противоречиво тълкуване, произтичащо от фонологичното сходство на града Вавилон „бабу – илу“, т. е. „Божията порта“, с еврейската дума „Бабел“ – смесване, обърква

Тази година сезонът на баловете започва на 11 ноември от 11:11 ч. с традиционния кадрил на виенските танцови школи на Грабен. Свои балове организират различни браншове и професии: виенските филхармоници, лекарите, ловците, брокерите на имоти, атомните енергетици, юристите, пиарите, собствениците на кафенета, сладкарите и т.н.

Има балове на университетите, балове за деца, за емигранти, дори за бездомници… Балът на баловете, както наричат Оперния бал, ще бъде на 27 февруари.

Балният сезон приключва на 4 март 2025 г. , когато започват Великденските пости./РБ

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театър „София“ представя премиерно „Комедия от грешки“
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Днес бяха открити две изложби по повод годишнини от рождението на известни български художници
Изложби по повод годишнини от рождението на двама известни български художници бяха открити днес в Регионалния исторически музей (РИМ) във Враца. Първата е подредена в художествен ...
Дилиана Перфанов с първа самостоятелна изложба
Близо 20  картини представя в своята първа самостоятелна изложба 18-годишната Дилиана Перфанов във Велико Търново. В интервю дванайсетокласничката от Хуманитарната гимназия & ...
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Инсталацията „Предстоящо откриване“ е театър на сенките с горе-долу всичко, което се случва в нашите глави и в главите на много хора наоколо 35 години след падането на ...
Художникът Ясен Григоров представя „Последна изложба, преди да стана световноизвестен“
Художникът Ясен Григоров представя „Последна изложба, преди да стана световноизвестен“. Тя е подредена до 30 ноември в софийската галерия „Прегърни ме", съобщава ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Световната здравна организация (СЗО) свика извънредно заседание на комисията за извънредни ситуации в Женева, за да реши дали вирусът на маймунската шарка (mpox, емпокс) продължава ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Тикер в 03:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Калейдоскоп
880
Калейдоскоп

Виена отново е в ритъма на валса

Началото на балния сезон беше както винаги на 11 ноември, но кулминацията ще е през януари и февруари, когато градът на валса празнува "петия годишен сезон", както се нарича сезонът на карнавала.Повече от 2000 часа във виенските бални зали звучи музика в такт три четвърти и двойките се въртят в ритъма на валса. Но не само – в някои зали звучат съвременни ритми и се предлагат танцови развлечения за всеки вкус. Виенчани остават верни на своите балове, има и многобройни гости от чужбина.

| 22 Ноември 2024, 16:29 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Виена отново е в ритъма на валса
Виена отново е в ритъма на валса
Снимка © © WKW / Nigro, © Wiener Staatsoper / Michael Phn

Карнавалната традиция във Виена и до днес е жива. Всяка година в австрийската столица се провеждат повече от 450 бала, съобщи община Виена.

Началото на балния сезон беше както винаги на 11 ноември, но кулминацията ще е през януари и февруари, когато градът на валса празнува "петия годишен сезон", както се нарича сезонът на карнавала.

Операта от Джузепе Верди "Трубадур" ще бъде представена на сцената на Държавна опера- Бургас на 23 ноември под диригентството на Иван Кожухаров, съобщават от културната институция в морския град.

В главните роли ще се изявят някои от солистите на операта. Тенорът Валери Георгиев ще изиграе трубадура Манрико, сопраното Мария Цветкова-Маджарова ще е Леонора, а мецосопраното Даниела Дякова и баритонът Александър Крунев ще са съответно Азучена и Граф ди Луна.

В спектакъла ще участват още басът Костадин Мечков в ролята на Ферандо, мецосопраното Лина Пеева като Инес, Милен Динолов като Руиц, Николай Николов в ролята на Стария циганин и Вълю Тотев като Вестител.

Режисурата и сценографията на "Трубадур" са дело на Иван Савов, а хореографията е поверена на Галина Калчева. Диригент на хора на операта ще е Александър Чепанов. 

Националният исторически музей на Румъния участва с 14 артефакта в предстоящата изложба „Древна Тракия и античният свят.Съкровища от България, Румъния и Гърция“ в музея „Гети“ в Лос Анджелис, Съединените щати.

Изпратените отвъд Океана експонати са от съкровището от Аджигьол, съобщи директорът на културната институция Ернест Оберлендер. 

Артефактите

Сред обектите, с които Румъния ще участва в изложбата, е сребърен параден шлем, украсен с военни и ловни сцени, но и с очи на челото. “Счита се, че тези очи пазели носителя на шлема от лоши погледи и плашели врага в битка”, разказва Ернест Оберлендер.

В изложбата в музея “Гети” ще бъде показана и кнемида (наколенник) със сребърна позлата, украсена с изображението на медуза Горгона - митологично създание от гръцката митология, което също паз

Не изпускайте любовта, тя е всичко в този живот, призова от сцената Орлин Горанов.

На 19 ноември вечерта той представи концерт-спектакъл, наречен „50 години магия“. Събитието бе в изпълнената до краен предел  зала 1 в НДК, . В продължение на два часа звучаха песни от целия творчески път на артиста.

Два от най-големите си хитове той представи в дуети – „Да започнем отначало“ с Орлин Павлов и „Светът е за двама“ с Любо Киров. Павлов бе представен от домакина на вечерта като „изключителен колега и суперприятел“ и „едно дете, което познавам от 10-годишен“. Сбъдна се моята мечта – две орлета на едно място, каза Орлин Горанов.

На сцената излязоха също Кристина Димитрова – за „Детски спо

Експерти по изкуство са установили, че картина, приписвана на известния немски пейзажист-романтик Каспар Давид Фридрих от колекцията на музей в Дрезден, е дело на друг художник, съобщи ДПА.

Технически експерти са прегледали внимателно картини на Фридрих в Държавната художествена колекция в Дрезден (Staatliche Kunstsammlungen Dresden - SKD). Това се случва непосредствено преди голяма изложба, посветена на 250-годишнината от рождението на известния художник през 1774 г., която се открива утре в Дрезден.

„Сега вече разполагаме само с 13 картини“, заяви кураторът Холгер Биркхолц на събитие, представящо новата изложба.

Фридрих е роден в град Грайфсвалд на брега на Балтийско море, но като млад се установява в Дрезден и прекарва там остатъка от живота си. Голяма част от най-известните му творби са създадени, докато живее в града.

Според п

На 22 ноември, в зала 1 на НДК, в рамките на 38-ото издание на „Киномания“, ще се състои българската премиера на „Берлингуер. Голямата амбиция“, съобщават от НДК. Лентата откри 19-ия кинофестивал в Рим на 16 октомври.

Филмът на Андреа Сегре е признат за една от най-големите италиански исторически продукции за годината, а освен това в нея има силно българско участие. На прожекцията ще присъства българският и част от италианския екип. Събитието е част от програмата на Фестивала за европейска солидарност, чиято тема тази година е „Стени“.

„Берлингуер. Голямата амбиция“ предлага поглед към биографията на Енрико Берлингуер, лидер на Италианската комунистическа партия и една от най-влиятелните политически фигури в Италия и в свет

Повече от 2000 часа във виенските бални зали звучи музика в такт три четвърти и двойките се въртят в ритъма на валса. Но не само – в някои зали звучат съвременни ритми и се предлагат танцови развлечения за всеки вкус. Виенчани остават верни на своите балове, има и многобройни гости от чужбина.

Баловете като икономически двигател Според Виенската стопанска камара балният сезон е един от основните източници на доходи за виенския бизнес. Включени са много бизнес сектори – от шивачи, обущари, гримьори, фризьори, бижутери, маникюристки, охрана, фотографи, озвучителни и осветителни техници до чистачи. Не трябва да забравяме и цветарите, които играят ключова роля в украсата на баловете. Виенските балове са истинският двигател на икономиката. Проучване, проведено по поръчка на Стопанската камара, дава подробна информация за отделните групи разходи. Този сезон посетителите на балове ще похарчат средно по около 365 евро, което е увеличение с 45 евро спрямо миналата година. Най-големи са разходите за билети, включително резервации на маси, които струват средно 140 евро, както и за храна и напитки, които са около 85 евро. Освен това разходите за дрехи, обувки и аксесоари са около 50 евро, за фризьорски и козметични услуги по 35 евро, а за вечеря преди баловете и пътуване с такси по 20 евро. Тази година организаторите на баловете очакват около 520 000 посетители, а балният сезон ще генерира оборот от над 190 милиона евро.

От тази вечер започват безплатни прожекции на български филми в лятното кино в Ямбол.

Филмовите вечери под звездите в градския парк ще продължат до 4 септември, като ще предложат девет филма, както родни кинокласики, така и нови заглавия.

Програмата започва с една от вечните български киноленти – „Неочаквана ваканция”. Филмът ще бъде прожектиран на две части – тази вечер и на 16 август.

Жителите и гостите на Ямбол ще имат възможност да гледат още кинокласиките „Любимец 13“ (21 август), „Да обичаш на инат“ (23 август) и „Опасен чар“ (28 август).

Съвременната кинематография ще бъде представена с филмите „Завръщане 2“ (17 август), „В сърцето на машината“ (24 август), „Жълт олеандър” (30 август), „Пулсът на танца“ (31 август) и „Като з

Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно.

Това каза Инка Шубе, куратор на експозицията „Хелга Парис. Фотографии“, която тази вечер бе открита в Софийската градска художествена галерия (СГХГ).

Утре тя ще направи и кураторски тур в изложбата. 

„Снимката, която най-много харесвам, се казва „Аз в огледалото“ от 1971 г. И тя всъщност отразява нейната комплексна личност. Можем да видим просто в тази снимка супер много детайли, които я отразяват като жена и като автор. Това е една от съвсем ранните фотографии. Можем на преден план да видим томовете на Маркс, рисунка на момиче, на едно пионерче, рисунка на Мерилин Монро, рисунка на нейната дъщеря и тя самата в огледалото. И още най-различни детайли“,

Джаз звуча в ретро Родопската теснолинейка, която пътува по маршрута Добринище – Якоруда за първи път в дните, в които се провежда „Банско джаз фестивал“. 

Музикантите Петър Терзиев и Велизар Гичев от UKE DUO се отправиха тази сутрин от гарата в Банско в пътуване, което съчета джаз и боса нова с атмосферата на миналото. 

Атракционната ретро теснолинейка е с вагони от 20-те, 40-те и 70-те години на миналия век. Композицията е теглена от дизелов локомотив, специално произведен в Западна Германия през 1965 г. по поръчка на България.

Предложението за джаз в теснолинейката дойде от Кристиян Ваклинов, който се занимава с разработването на тази прекрасна идея, разказа председателят на Асоциация „Фестивалите в България“ и съорганизатор на „Банско джаз фестивал“ Илияна Щерева – Иванова. Тя посочи, че пътуването с ретро теснолинейката е емоционално, но тя трябва

На 14 септември ще се състои 14-ият фестивал за поп и рок музика „София“, в подкрепа на българската музика и обществено-значими каузи, съобщават организаторите. Зала 1 на НДК е домакин на събитието в навечерието на празника на столицата.

За призовите места тази година се състезават 14 нови песни. И този път селекционна комисия, съставена от утвърдени автори на музика, текст и аранжимент и представители на радиостанции, изпита „затруднение“ при избора на песните, коментират от екипа на фестивала.

Песента на публиката се избира от зрителите, слушателите и публиката. Тя може да бъде подкрепена със SMS на единен дарителски номер 17 777 с текст DMS BUDNI + съответния номер на песен (напр. DMS BUDNI 1, DMS BUDNI 2, DMS BUDNI 3 и т.н. до 14).  Средствата от приходите от гласуването със SMS са в полза на благотвори

Серия пластики на Георги Маринов на тема „Вавилонската кула“ ще бъдат представени в галерия „Стубел“.

Експозицията може да бъде разгледана от 8 до 26 октомври, съобщават домакините на събитието.

„Чрез серията пластики на тема „Вавилонската кула“, представени в галерия „Стубел“, Георги Маринов продължава упорито и последователно да ни въвлича в етапите, през които той преминава, разработвайки тази вечна тема в изкуството“, казва Аксиния Джурова. 

Тя обяснява, че още в текста на Битие „11: 1-9“, където се описва изграждането на Вавилонската кула, е заложена възможността за нейното противоречиво тълкуване, произтичащо от фонологичното сходство на града Вавилон „бабу – илу“, т. е. „Божията порта“, с еврейската дума „Бабел“ – смесване, обърква

Посетителите стават все по-млади, редовните гости остават верни на традициятаКакто отбелязват организаторите, изключително важно е традицията на бала да бъде съхранена за бъдещите поколения. Според проведеното проучване броят на младите хора до 25 години, както и на студентите, непрекъснато нараства. И тази година почти всеки трети виенчанин над 15 години планира да посети поне един бал, а това са около 32 процента от виенчани. Останалите гости идват от други федерални провинции, както и от чужбина. Около една четвърт от посетителите на големите виенски балове идват от чужбина, предимно от европейски страни, но и от САЩ и Япония.

Какво е модерно този сезон?Важно е роклите да са дълги и да са изработени от естествени тъкани. Черното, кралскосиньото и изумруденозеленото се завръщат, допълнени от нежни нюанси на розово, лилаво и виолетово. Силуетите този сезон са класически, но с модерни акценти, изчистени линии и изискани деколтета. Все повече хора инвестират в дълготрайни, универсални дрехи като фракове и сака или поръчват творчески преработени бални рокли, за да им дадат втори живот. Фризьорите във Виена също могат да покажат своята креативност през сезона на баловете. На мода са елегантните прически , а сплетените елементи им придават изключителен блясък. Професионалистите съветват дамите да носят снимки на роклята, когато отиват на фризьор, за да може той перфектно да подбере прическа за тоалета. 

Тази година сезонът на баловете започва на 11 ноември от 11:11 ч. с традиционния кадрил на виенските танцови школи на Грабен. Свои балове организират различни браншове и професии: виенските филхармоници, лекарите, ловците, брокерите на имоти, атомните енергетици, юристите, пиарите, собствениците на кафенета, сладкарите и т.н.

Има балове на университетите, балове за деца, за емигранти, дори за бездомници… Балът на баловете, както наричат Оперния бал, ще бъде на 27 февруари.

Балният сезон приключва на 4 март 2025 г. , когато започват Великденските пости./РБ

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Театър „София“ представя премиерно „Комедия от грешки“
Днес бяха открити две изложби по повод годишнини от рождението на известни български художници
Дилиана Перфанов с първа самостоятелна изложба
„Предстоящо откриване“ - театър на сенките 35 години след падането на Берлинската стена
Художникът Ясен Григоров представя „Последна изложба, преди да стана световноизвестен“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Изложбата „Босилеград преди и сега” и филмът „Твърди черупки” бяха представени в Българския културно-информационен център в Скопие
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Цветни аспекти
СЗО свика комисия за повторна оценка на глобалната заплаха за здравето от маймунската шарка
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.